Instagram Reels vs Tiktok: Hangi Platform Daha İyi?

Instagram Reels vs Tiktok: Hangi Platform Daha İyi?

TikTok ve Instagram günümüzde özellikle de Z kuşağı tarafından sık kullanılıyor. Kısa videolar ile paylaşım yapmaya olanak sağlayan TikTok’un ardından Instagram da Reels adı verilen kısa videolarıyla TikTok’ a rakip oldu.

Peki Reels vs. TikTok karşılaşmasında hangisi daha iyi? Gelin beraber inceleyelim.

2020 yılının Ağustos ayında Instagram, Reels adı verilen kısa videolar ile yeni bir özellik duyurmuş oldu. Instagram’ın TikTok’tan esinlenerek yarattığı bu reels videolar kısa sürede çok sevildi.

Kullanıcıların severek kullandığı bu özellikten sonra Reels vs. TikTok karşılaştırmaları da başlamış oldu.

Peki bu iki uygulamanın benzerlikleri ve farklılıkları neler? İşte Reels videolar ve TikTok videolarının karşılaştırılması: 

reels vs. tiktok image

1.Video Uzunluğu

İki platformda da çeşitli uzunluktaki videolar kullanıcılara sunuluyor. Video uzunlukları arasında ise büyük bir fark bulunuyor.

Reels videoların uzunluğu 15 saniye ile 60 saniye arasında değişiklik gösteriyor. TikTok’ta ise 3 hatta 10 dakikaya kadar video çekilebiliyor. 

Reels videoların kısa olması Instagram keşfet sayfasında hızlıca izlenmeleri için olanak sağlıyor. Bu özellik reklam ve iş birliklerinde de kullanıcıların dikkati dağılmadan hızlı bir şekilde içeriği sunmak için oldukça iyi oluyor. 

TikTok’ta da kısa ya da uzun birçok video çekilebiliyor. Kullanıcılar genellikle 60 saniye bandında videolar çekseler de 10 dakikalık uzun videolar da TikTok üzerinden paylaşılabiliyor.

2.Müzikler

TikTok’ta sınırsız bir müzik kütüphanesi bulunuyor. Kullanıcılar sesleri ve müzikleri kolajlayarak, keserek, birleştirerek, remiksleyerek her gün yeni sesler yaratıyor.

Bu da TikTok’a oldukça çeşitli bir ses kütüphanesi sağlıyor.

Reels vs. TikTok karşılaştırmasında Reels videolar her ne kadar geniş bir müzik ağına sahip olsalar da TikTok videolarının önüne geçemiyor.

Reels için de geniş bir ses kütüphanesi bulunuyor ancak bu seslerin çoğu genellikle TikTok’tan alınmış oluyor.

3.Video Editleme

Editleme söz konusu olduğunda TikTok geniş efekt kütüphanesi ve editleme araçlarıyla Reels videolarının bir adım önüne geçiyor.

Reels uygulaması ile de güzel editler yapmak ve eğlenceli videolar ortaya çıkarmak mümkün. Ancak TikTok’ta çok daha fazla araç bulunuyor.

Reels videolarında genellikle Instagram story kısmında kullanılan efektler kullanılıyor. TikTok’ta ise efektler tamamen videolar için üretilmiş oluyor.

Kimi zaman bazı editler ve efektler trend oluyor ve kullanıcılar videolarını bu trend üzerinden editliyor.

Tiktok ve Instagram arasındaki önemli farklardan biri de Reels videoları editlerken galerinizdeki video ve fotoğrafları kullanabiliyor olmanız. TikTok için ise bu durum farklı.

TikTok’ta kullanılacak olan fotoğraf ve videoların uygulama üzerinden çekilmesi gerekiyor. Reels için ise galeriden görsel ve video seçilebiliyor. Bu da Instagram kullanıcılarına kolaylık sağlıyor.

4. Analizler

Sosyal medya platformlarının para kazanma araçlarına dönüşmesinin ardından hazırlanan içeriklerin maddi gelir sağlayıp sağlamadığı, ne kadar etkileşim aldığı oldukça önemli olmaya başladı.

Tiktok’ta hızlı patlama yapmak ve popüler olup para kazanmaya başlamak kolay olduğu için özellikle de Z kuşaı tarafından oldukça sevildi. 

Instagram ise daha çok kişi tarafından kullanıldığı için ön plana çıkmak düşünülen kadar kolay olmuyor.

Reels videolar keşfet sayfası için çok iyi bir alternatif olsa da TikTok kadar net bir patlamaya sebep olamayabiliyor. Reels videolar Instagram’ın genel analizlerine katkı sağlıyor.

5. Reklam Fırsatları 

Her iki platformda da bu kısa videoları kullanarak reklam vermek mümkün oluyor. Reels vs TikTok olarak düşünüldüğünde her iki platformun da yaratıcı ve eğlenceli reklam içerikleri oluşturmak için uygun olduğunu görmek mümkün.

Kısa videoların kullanıcıları sıkmadan ürünü sunmaları reklamverenlerin de dikkatini çekiyor.

Kısa videolar hem eğlenceli hem de kısa oldukları için reklam vermek için ideal oluyor. Şirketler de bu açıdan Reels ve TikTok videolarını sıklıkla kullanıyor.

Hangisini Kullanmalı?

TikTok bir video platformu olduğu için video editlemek ve paylaşımlarını videolar üzerinde yapmak isteyen kullanıcılar için daha uygun.

Reels ise Instagram’ın platformunu genişletmek amacıyla sunduğu bir özellik. Bu nedenle kullanıcıların bunları göz önüne alarak seçim yapması gerekiyor.

Reels vs TikTok karşılaştırmasında video paylaşımları yapacak kullanıcıların Tiktok’u, Instagram’ını geliştirmek isteyen kullanıcıların ise Reels videoları seçmesi gerekiyor.

Her iki platform da kullanıcılar için birçok fırsat sunuyor. Siz de TikTok’ta yeniyseniz videolarınızı Instagram üzerinden Reels olarak paylaşarak da her iki platformun avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarınıza takipçi sayısı fark etmeden iş birliği almak isterseniz Infleap’e kaydolabilirsiniz. Büyük markalarla yapacağınız anlaşmalar, sayfanızın seviyesini yükseltirken gelir elde etmenize yardımcı olabilir.

Önerilenler
Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacak. * işaretli alanlar zorunludur.