Instagram Reels Nedir? Nasıl Çekilir?

Instagram Reels Nedir? Nasıl Çekilir?

Instagram Reels, TikTok’un meşhur olmasından sonra Instagram tarafından ortaya çıkartılan ve içerik üreticilerin hızlıca teşvik edildiği bir paylaşım türü olarak hayatımıza girdi. Günden güne daha fazla içerik üretilmesiyle ‘viral’ olan bu konuyu sizin için inceliyoruz.

Instagram Reels Nedir?

Farklı videoları birleştirerek, hızlandırarak ve arkasında trend müzikler ekleyerek oluşturabileceğiniz ‘Reels’ videolarınız Instagram’da daha fazla etkileşim almaya ve başarılı bir içerik ürettiğinizde ‘Keşfet’e düşerek sayfanızı geliştirmenize yardımcı oluyor.

Reels videoları 60 saniye uzunluğuna kadar oluşturulabilmesine rağmen Instagram tarafından açıklanan istatistiklere göre etkileşim ve keşfete düşme oranı en yüksek olan videolar 15-20 saniye olarak görünüyor. Reelslar post ve videolara kıyasla 2 kat daha fazla etkileşim alıyor.

Özellikle 18-29 yaş grubunun sıklıkla kullandığı Reels, sosyal medya pazarlamasının ve influencerların en önemli araçlarından biri olarak görünüyor. Şimdi Reels içeriklerinizi hazırlarken dikkat etmeniz gerekenleri konuşacağız. 

Reels Nasıl Çekilir?

Yazımızın bu kısmında 4 kolay adımda nasıl Reels çekebileceğinizi ve paylaşabileceğinizi anlatıyoruz:

 • Planla
 • Çek
 • Efekt Ekle
 • Paylaş

Planla

İçeriği çekmeye başlamadan önce birkaç soruyu hızlıca cevaplayarak planlamanızı yapabilirsiniz. Cevapladığınız bu sorularla, hangi konseptle ve içerikle video çekmek istediğinizi bulabilirsiniz.

 • Hedef kitleniz ne tarzda içeriklerden hoşlanıyor?

Daha önce paylaştığınız postlarınızı ve Reels’larını inceleyerek en çok etkileşim almış içeriklerinizin konseptine devam edebilirsiniz.

 • İçeriğinizin profilinizle uyumlu olmasını istiyor musunuz?

Eski içeriklerinizden devam ettirmeniz gereken bir akım veya akış olup olmadığınızı inceleyebilirsiniz. Belirli konular çevresinde düzenli içerik paylaşmak niş bir kitle yakalamanıza yardımcı olarak kitlenizi hızlıca büyütecektir.

 • İçeriğinizin eğitici, günlük hayat veya trend mi olmasını istiyorsunuz?

Reels’ınızı oluşturmadan önce kendi türünüzü belirlemeniz gerekiyor. Kitlenize hangi içerik türünün uygun olduğunu belirleyin!

 • Son olarak, hangi başlıkta içerik üreteceksiniz?

Bir yemek videosu mu daha iyi gider? Moda tüyoları veya sağlık önerileri? Sayfanızla uyumlu içeriklere bakarak karar alabilirsiniz.

Çek

Reels videolarınızı dilerseniz dışarıdan ekleyerek, dilerseniz de Instagram uygulamasından çekerek oluşturabilirsiniz.

Instagram üzerinden Reels çekmek için Instagram ekranınızda gezerken ekranı sağa kaydırmanız yeterli olacaktır. Sayfanın en altında Reels kısmına geldiğinizde artık çekmeye hazırsınız!

Instagram uygulamasında Reels sekmesi

İçeriğinizi çekerken sol menüde görebileceğiniz fonkisyonları kullanmayı unutmayın!

Videonuzun süresini belirleyebilir, belirli kısımlarını hızlandırabilir, telefonunuzdan video ekleyerek veya müzik kullanarak içeriğinizi zenginleştirebilirsiniz.

Efekt Ekle

Çekimlerinizi yaptıktan sonra ön izlemeye alarak Reels’ınızın son halini görebilir ve efektlere bakmaya başlayabilirsiniz.

Sosyal medyanızda sık sık Story/Hikaye paylaşan biriyseniz Reels efektlerine alışkınsınızdır.

 1. Daha önceden müzik eklemeyi unuttuysanız, bu aşamada da müzik ekleyebilirsiniz. En trend müzikleri ekleyerek Reels’ınızın etkileşimini arttırmayı unutmayın.
 2. Reels’ınıza yazı veya çizimler ekleyerek daha renkli ve ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Unutmayın, yazı eklenmiş Reels’lar eklenmeyenlere oranla %40 daha fazla etkileşim alıyor!
 3. Instagram AR efektleri denemeyi unutmayın. Instagram ve Instagramdaki kullanıcılar Reels için binlerce efekt üretiyor.
 4. Son olarak sticker veya filtreler kullanarak içeriklerinizi konseptlere uygun hale getirebilir, takipçilerinizin dikkatini çekebilirsiniz.

Minik bir ipucu: Müzik eklemeden önce Reels’lar arasında gezerek son dönemin popüler şarkılarını bulabilir, Meta Ses Kütüphanesi’nden ise telifsiz binlerce müziğe ulaşabilirsiniz.

Paylaş

İçeriğinizi paylaşırken dikkat etmeniz gereken birkaç nüans oluyor. Öncelikle paylaşırken Feed’de paylaşılmasına izin vererek Reels’ınızın viral olmasına yardımcı olabilirsiniz.

Videonuzu paylaşmadan önce kapak fotoğrafı hazırlayın. Bu fotoğrafı dilerseniz videonun içinden bir kare olarak belirleyebilir ya da telefonunuzdan bir fotoğraf ekleyerek kapak fotoğrafı yapabilirsiniz. 

Daha fazla etkileşim almak için videonuzdaki insanları etiketlemeyi veya collab özelliğini kullanmayı unutmayın. Collab özelliği sayesinde 2 farklı hesaptan ortak paylaşım yapabilirsiniz. 

Son olarak lokasyon eklemeyi ve Facebook’ta önerilsin özelliklerini kullanın. Artık paylaşmaya hazırsınız!

Viral Reels İçeriği Nasıl Üretilir?

Viral Reels içerikleri üretmek için bir kaç küçük detaya dikkat etmek gerekiyor. Hadi, hangi detayların önemli olduğunu inceleyelim:

 1. Araştırmalara göre bir kullanıcının dikkatini sadece 8 saniye içerisinde yakalamak gerekiyor. Dolayısıyla Reels’ınızın ilk 8 saniyesinde kullanıcınızı yakalayacak bir giriş yapmalısınız.
 2. Değer üretin! Kendinizi takipçilerinizin yerine koyun. Sizin videonuzu izlemesi için ona nasıl bir değer sunuyorsunuz? İyi bir bilgi mi veriyorsunuz ya da gerçekten eğlenecekleri bir içerik mi sunuyorsunuz? Takipçilerinize videonuzu izlemeleri için bir sebep sunun.
 3. Videonuz 15 saniye olsun. Instagram verilerine göre 15 saniyelik videolar en fazla etkileşim alan Reels’lar oluyor.
 4. Trend’leri yakalayın. Trend müzikler eklemek ve akımlara katılmak keşfete düşme oranınızı arttırarak daha fazla insana ulaşmanızı sağlayacaktır. 
 5. İçeriklerinize altyazı ekleyin. Instagram kullanıcılarının %60’ından fazlası videoları sessiz izlemeyi tercih ediyor. Altyazı eklediğiniz Reelslarınız, videoları sessiz izleyen insanlar arasında sizi öne çıkacaktır. 
 6. Düzenli olarak Reels üretin! Son dönemlerde Instagram algoritması, Reels’ların daha fazla insan tarafından izlenmesine olanak sağlıyor. Düzenli olarak Reels üretmeniz tüm Reels içeriklerinizin daha öne çıkmasını sağlayacaktır.
 7. Yazıları verimli kullanın. Instagram keşfeti son dönemde 4:5 oranında ön izlemeler göstermeye başladı. Kapak fotoğrafına eklediğiniz yazıların bu oranda görünebilir olduğundan emin olun.
 8. Son olarak doğal olun. Artık takipçileriniz Instagram’da son kalite videolar yerine daha doğal, daha samimi videolar görmeyi tercih ediyor. Günlük hayatınızı yansıtmaya özen gösterin.

Tüm bu detaylara dikkat ederek harika Reels’lar üretebileceğinizi biliyoruz. Şimdi, oturup planlama yaparak viral Reels içeriklerinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Önerilenler
Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacak. * işaretli alanlar zorunludur.