Trendyol Affiliate ile Nasıl Gelir Elde Edilir?

Trendyol Affiliate ile Nasıl Gelir Elde Edilir?

Sıkı bir Instagram kullanıcısı iseniz özellikle son iki yılda Trendyol Linkleriyle karşılaşmamanızın mümkün olmadığını söyleyebilirim.

Dijital pazarlamaya adapte olan uygulamalardan Instagram ve yemek, gıda alışverişi gibi birçok hizmete başlayarak büyümeye devam eden Trendyol’u bağlayan nokta ise Influencerlar.

Trendyol 2021 Kasım istatistiklerine baktığımızda organik trafiğin 2020’ye kıyasla 3,3 kat arttığını görüyoruz.

Peki aradaki bu devasa farka ne sebep oldu? Trendyol Affiliate.

Trendyol Affiliate

Bilindiği gibi 2020 pandemi yılıydı, online alışverişin zirve yaptığı bir dönemde reklam ve tanıtım işi de Influencer için bir fırsata dönüştü.

Influencerlar bu süreçte kullandıkları her türlü ürün hakkındaki deneyim ve fikirlerini evlerinde bir telefon kamerası ile kitlelerine aktardılar, böylelikle Trendyol bir senede 1,5 Milyar ziyaret sayısına ulaştı.

Şimdi gelelim bu işin Influencerlar için gelir elde etme kısmına.

Trendyol Affiliate Sistemi’ne Katılma

Affiliate programına katılmak için Trendyol web sitesinde bir başvuru formu yer alıyor. Tabiiki herhangi bir Instagram kullanıcısı olarak başvuru gerçekleştirmek belli değil.

10K üzerinde organik takipçi sayısına sahip olmak, bir Influencer ajansına bağlı çalışmak gibi şartlar taşıyor.

Trendyol Affiliate Başvuru

Bu şartlara uygun olmayan influencerlar ise çeşitli platformlar aracılığı ile iş birliklerine katılıyor. Siz de iş birliği arıyorsanız Infleap’e kayıt olarak kendinize uygun markaları seçebilirsiniz. Infleap 1000 takipçi üzeri tüm influencerları sisteme kabul ediyor.

Bu şartları taşıyan Influencerların istenen çeşitli belgeleri yükleyip başvurusu onaylanması gerekiyor. Onaylandığı takdirde Affiliate sisteminde Trendyol ürünlerini tanıtmaya başlıyorlar.

Peki Affiliate sistemi nasıl bir ücretlendirmeye sahip?

Bu sistemi satış ortaklığı olarak açıklayabiliriz:

  • İlk olarak siz trendyolda bir ürün tanıtıyorsunuz 
  • Sizin linkinizden Trendyol’u ziyaret ederek ürün satın alındığı her bir defa siz ürünün güncel fiyatının üzerinden yüzdelik dilimlerle komisyon alıyorsunuz.
  • Trendyol’un belirlediği güncel yüzdelik dilimlerse %2 ve %15 olarak değişiyor.

Mesela elektronik ürünler için %2 oranında komisyon alırken diğer kategoriler için aldığınız oran %15. Sadece

Trendyol’daki ürünler değil, ayrıca Trendyol Yemek, Trendyol Hızlı Market ve Dolap da bu sisteme dahil.

Doğru Platformu Kullanın

Konu reklam ve tanıtıma gelince aslında birçok sosyal medya uygulaması karşımıza çıkıyor. Instagram bu konuda en yoğun kullanılan mecra olsa da bazı ürünler için YouTube veya TikTok daha verimli kullanılabilir.

Örneğin insanlar elektronikler için daha fazla ve daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyuyor. Dolayısıyla YouTube’da elektronik ürünler için video üretmek Instagram’da story atmaktan çok daha cazip.

Ya da TikTok’ta pratik ev aletleri veya mobilyalar kullanımlarıyla birlikte kısa videolar çekilerek tanıtılıyor. Bu tanıtım biçimi yine kitlenizin dikkatini çekmek ve onlara ürünü farklı kılmak için bir fırsat.

 Koleksiyon Oluşturun

Instagram’da link kaydırdığınızda dikkat ettiyseniz Influencerlar bazen tek ürünün linki verir bazense koleksiyon linki verir.

Bir tüketici olarak düşünün, aradığınız bir ürünün muadillerini tek bir koleksiyonda bir arada görmek satın alma içgüdüsünü artıracaktır.

Alternatifin artmasıyla birlikte tüketici almak istediği ürüne kıyaslama yaparak daha kolay ulaşır ve bu da satın alma oranını, dolayısıyla sizin gelirinizi artırır.

Trendyol Affiliate sisteminde kategorilere yönelik birden çok koleksiyon hazırlayabilir ve bunlara ekleme çıkarma yapabilirsiniz.

 Hesabınızı Aktif Tutun

Instagram, YouTube, TikTok veya hangi sosyal medya uygulamasında link veriyorsanız hesabınızı aktif tutun.

Etkileşim oranının yüksek olması aktif bir kitleye sahip olduğunuz anlamına gelir. Kitleniz de ne kadar aktifse sizin paylaştığınız linkleri kaydırması o kadar mümkün olacaktır.

Etkileşimi yüksek tutmak için doğru kitleye ulaşmak buradaki temel nokta.

Siz modayı içeren linkler paylaşıyor ancak modadan ilgilenmeyen bir kitleye sahipseniz içeriklerinizi gözden geçirin.

Aynı şekilde doğru yaş aralığını yakalamak da bir o kadar önemli.

Ulaşmak istediğiniz kitleye yönelik içerik fikirleri üretmekle başlayın, düzenli  paylaşım yapın.

Böylelikle hem doğru kitleyi bulup hesabınızı büyütmüş hem de bunu Trendyol Affiliate ile gelire dönüştürmüş olacaksınız.

Önerilenler
Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacak. * işaretli alanlar zorunludur.