Markalarla İş Birliği Nasıl Yapılır? 

Markalarla İş Birliği Nasıl Yapılır? 

Sosyal medyanın giderek yaygınlaşması günümüzde etkilerini de her geçen gün arttırıyor. Instagram, Twitter, Tiktok, Youtube gibi sosyal medya platformları birçok kişi tarafından kullanılıyor.

Bu platformların popüler olması markalarla iş birliği yapmanın yollarını da kullanıcılara açıyor. 

Özellikle Instagram, Yotube gibi sosyal medya platformlarında markalar kullanıcılara yüksek takipçili kişiler aracılığıyla erişebiliyor.

Influencer adı verilen bu kişiler kendi takipçi kitlelerine yaptıkları tanıtımlarla markaların daha fazla kişiye erişmesini sağlıyor. 

Sosyal medyada markalarla iş birliği yaparak para kazanmak mümkün. Günümüzde bu mesleklerin popülerleşmesiyle beraber birçok kişi sosyal medyada takipçi sayısını arttırmaya ve markalara ulaşmaya çalışıyor.

Peki bu süreç nasıl işliyor? İşte tüm cevaplar.

influencer iş birliği

Instagram’da Markalarla Nasıl Çalışılır?

Markalardan reklam almak ve tanıtım yapmak için en uygun platformlardan biri de Instagram. Instagram’da markalara ulaşmak için öncelikle iyi bir etkileşiminiz ve takipçi kitleniz olması gerekiyor.

Yapacağınız bazı adımlarla iş birliği için profilinizi kullanmanız mümkün oluyor. Bu adımları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Öncelikle profilinizin iş birliklerine uygun olması gerekiyor. Bunun için Instagram profilinizi geliştirmeniz, sıkça paylaşım yapmanız gerekiyor. Profilinizin dışardan görünümünün hem markalar hem de kullanıcılar için ilgi çekici olması oldukça önem taşıyor.
  2. İkinci olarak takipçi kitlenizi arttırmanız gerekiyor. Az takipçi sayısına sahip olan kişiler de markalarla çalışabilse de takipçi sayısının artması markalar için çekici oluyor. 
  3. Yapmanız gereken bir sonraki adım ise iş birliği yapacağınız markaları bulmak. Markaların büyük bir çoğunluğu Instagram üzerinden iş birliği yaparak reklam veriyor. Ancak hedef kitleye uygun markaları seçmek her zaman kolay olmuyor. Bunun için influencer pazarlama platformları gibi yardımcı platformlar bulunuyor. Bu platformların faydalarını diğer blogumuzda bulabilirsiniz.
  4. Çalışılacak markayı bulduktan sonra yapılması gereken son şey tanıtım içeriğini hazırlamak olacak. İçeriğin doğal ve kullanıcıları markaya çekecek şekilde olması gerekiyor. Takipçiler tanıtım içeriklerinde reklam hissiyatını aldıklarında ürüne karşı da ön yargılı olabiliyorlar. Bu nedenle tanıtım içeriklerinin doğal bir şekilde hazırlanması gerekiyor.
  5. Infleap gibi platformlara üye olarak markalarla anlaşabilirsiniz. Infleap’te markalar size verdikleri brief’lerle içerik üretme sürecinizi kolaylaştırır ve doğal içerikler üretmenize olanak sağlar.

Markalarla İş Birliği Yapmak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler 

Instagram’da keyifli içerikler üreterek markalarla iş birliği yapmak mümkün.

Instagram içeriklerinizi hedef kitlenize uygun şekilde oluşturmanız ve profil sayfanızı güncel tutmanız, sıkça paylaşım yapmanız gerekiyor. 

Keyifli ve güncel bir Instagram sayfasına sahip olmanız bu iş için ilk adım. Sürekli kitleniz için uygun paylaşımlar yapmanız ve takipçi sayınızı büyütmeniz gerekiyor. Takipçi sayınız büyüdükçe markaların dikkatini çekmeniz de o kadar kolay oluyor. 

Markalarla iletişime geçmek için ise yapmanız gereken birkaç şey bulunuyor. Öncelikle kitlenizi biraz büyüttükten sonra ilginizi çeken markaları takibe alıp onlara işbirliği için mesaj atabilirsiniz.

Mesaj atarken markaları ne kadar beğendiğinizi ve iş birliği yapmak istediğinizi belirtmeniz uygun olacaktır.

Markalarla beraber çalışmak için kullanabileceğiniz bir başka yol ise Influencer pazarlama platformları. Bu platformlar markalarla influencerları birleştiriyor.

Markalarla beraber çalışmak bu platformlarla daha kolay oluyor. 

Özellikle Infleap gibi platformlarda takipçi sınırı bulunmaması, az takipçi ile tanıtım yapabilmenizi sağlıyor.

Çalışacağınız markaları seçerken kendi kitlenize uygun seçimler yapmanız gerekiyor.

Örneğin makyaj içerikleri üretiyorsanız makyaj markalarıyla anlaşmalar yapabilirsiniz. Ya da bir spor sayfası niteliğinde içerikler üretiyorsanız diyet markalardan ya da spor kıyafeti markalarından reklam alabilirsiniz. 

Reklam içeriklerinizi üretirken ise doğal olmaya ve markayı mümkün olduğunca gerçekçi bir şekilde tanıtmaya dikkat etmelisiniz.

Tanıtım içeriğiniz ne kadar doğal ve eğlenceli olursa takipçilerinizden geri dönüş almanız da o kadar kolaylaşacaktır.

İş Birliği Yaparak Gelir Elde Etmek Mümkün Mü?

Influencer gibi yeni meslek gruplarının oluştuğu günümüz dünyasında markalarla iş birliği yaparak para kazanmak elbette ki mümkün.

Bunu meslek olarak yapmayacaksanız bile ek gelir amacıyla Instagram sayfanızı ya da diğer sosyal medya profillerinizi bu amaçla kullanabilirsiniz. 

Tanıtım yaparak kazanacağınız para takipçi sayınıza ya da aldığınız etkileşim miktarına göre değişiklik gösterecektir.

Takipçi sayınız arttıkça doğal olarak iş birlikleriniz ve kazandığınız para da artacaktır. Zaman içerisinde sizi tatmin edecek kazançlara ulaşmanız da gayet mümkündür. 

Markalarla iş birliği yapmak özellikle de sosyal medyayı aktif kullanan kullanıcılar için oldukça avantajlı.

Sosyal medyanın günümüzde her geçen gün etkinliğini daha da arttırması insanları bu platformları farklı şekillerde kullanmaya itiyor. Markalar da her geçen gün sosyal medyaya biraz daha önem veriyor.

Siz de onlarca markaya ulaşmak ve sosyal medya hesaplarınızdan gelir elde etmek isterseniz Infleap’e kaydolabilirsiniz.

Önerilenler
Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacak. * işaretli alanlar zorunludur.