5 Maddeyle Influencer Pazarlama Platformlarının Faydaları 

5 Maddeyle Influencer Pazarlama Platformlarının Faydaları 

Influencerlık günümüzde sosyal medya platformlarının bize kattığı mesleklerden bir tanesi. Yüksek takipçi sayısına sahip bu kişilerin mesleği Türkçeye “etkileyen” anlamıyla çevriliyor.

Hatta bu meslek öylesine benimsendi ki Influencer pazarlama platformları gibi yeni platformlar da oluşmaya başladı. 

Sosyal medyada çok takipçisi bulunan, yaratıcı, eğlenceli, samimi, farklı tarzı olan, çok kişiye hitap eden kişiler influencer olarak adlandırılmaktadır.

Bu kişiler çok fazla kişinin dikkatini çektiği için bazı markalar iş birlikleri için influencerleri tercih edebiliyor. Bu da bu kişilerin mesleki olarak hayatımızda yer edinmesini sağlıyor.

Değişen meslek anlayışları günümüzde insanları yeni mesleklere itiyor. Günümüzde Z kuşağı olarak adlandırılan yeni nesil Tiktok, Instagram, Twitter, Youtube gibi sosyal medya platformlarında takipçi kazanmanın ve influencer olmanın yollarını arıyor.

Bu işi kolaylaştırmak için kurulan bazı platformlar da gençlere influencer olma yolunda yardımcı oluyor. 

influencer pazarlama platformu

Influencer pazarlama platformları markalar ve influencer arasında bir köprü kuruyor. Markaların kendilerine uygun influencerlar ile iletişim kurması bu sayede oluyor.

Bu aynı zamanda büyümek ve bu işten para kazanmak isteyen influencerlar için de oldukça faydalı oluyor. İşte her iki tarafın da kazandığı bu platformların 5 faydası: 

Markalarla Kolay İletişim 

Influencer olmak birçok gencin hayalleri arasında yer alsa da bu süreç o kadar da kolay olmayabiliyor. Markalarla iletişim kurmak, kitleye uygun marka seçmek, bu iletişimi doğru sürdürmek influencer olmak isteyenler için bir engel niteliğinde. İşte bazı platformlar bu engeli kaldırmak için birebir. 

Influencer pazarlama platformları markalarla influencer arasında bir köprü kuruyor. Markaları ve influencerları aynı uygulamada toplayan bu platformlar hem markalara hem de influencer olmak isteyenlere fayda sağlıyor.

Markaya Uygun Influencer Seçimi 

İnfluencerlar kendi içlerinde nano, mikro, makro ve mega influencer olarak dörde ayrılmaktadır. Bu kitlelerden nano influencerların ise 1000’den az takipçisi bulunuyor. 1000 ile 100.000 arası takipçisi olanlar ise mikro influencer olarak biliniyor. 100 bin – 1 milyon takipçiye sahip olanlar makro bundan daha fazla takipçisi olanlar mega olarak adlandırılıyor.

Son yıllarda yapılan araştırmalar mikro ve nano influencerların markaları tanıtma konusunda makro influencerların önüne geçebildiğini gösteriyor.

Markaların ise bu influencerlarla iletişim kurabilmesi için bazı platformlardan yararlanması gerekiyor. Nano influencerlar daha küçük bir kitleye daha doğal şekilde hitap ettiği için etkileri de verimli olabiliyor.

Influencer pazarlama platformları da bu influencerları uygun markalarla buluşturmak için birebir oluyor.

Influencer İçin Hızlı Büyüme 

Yapılan tanıtımlar influencer için de kitleyi büyütmek için birebir oluyor. Tanıtımların kalitesi ve doğallığı diğer insanları da etkileyerek takipçi sayısını arttırabiliyor.

Bu noktada hedef kitleyi belirleyip tanıtımları ona göre yapmak gerekiyor. 

Tanıtımları yaparken uygun markalar seçmek ve mümkün olduğunca doğal olmak gerekiyor.

Tanıtım olduğu belli olan paylaşımlar takipçilerin de rahatsız olmasına neden olabiliyor. Bu noktada kitleyi büyütmek için dikkatli olmak gerekiyor.

Hedef Kitle İçin Uygun Marka Seçimi

Influencer pazarlama platformları markalara uygun influencer seçerken influencerlar için de uygun marka seçimini sağlıyor.

Bu platformları kullanan influencerlar kendilerine uygun markalar arasından tanıtım yapmak için marka seçebiliyor. Bu da influencer için hedef kitlesine ve ilgi alanına uygun reklam yapmasını sağlıyor. 

Pek çok ilgi alanına uygun influencer bulunabiliyor. Kimi makyaj ve giysileriyle ön plana çıkarken kimi spor ve diyet ürünlerle ön plana çıkabiliyor.

Yapılan tanıtımlar da buna göre değişiklik gösteriyor. Böylece her influencer için uygun bir marka bulunabiliyor.

Influencer İçin Gelir 

Günümüzde sosyal medyanın meslek haline geldiğini düşünürsek influencerların da gelir elde ettiğini söylemek mümkün.

Yapılan her tanıtımın belirli kriterlere göre ücreti oluyor. Bu da influencer için bir gelir kaynağı oluyor. 

Yapılan tanıtımlar reklam niteliği taşıdığı için influencerların bundan para kazanması da sağlanıyor.

Takipçi kitlesini etkileyebilecek kişiler, Influencer pazarlama platformları ile yeni iş birliği fırsatları yakalıyor. Bu da bu işi meslek olarak yapmak isteyenler için oldukça iyi bir imkan olarak oluşturuyor.

Influencerlar hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz. 

Infleap’e kayıt olarak yukarıda bahsedilen olumlu özelliklerden faydalanmak ve yeni iş birliklerine katılabilirsiniz.

Önerilenler
1 Yorum

[…] platformları gibi yardımcı platformlar bulunuyor. Bu platformların faydalarını diğer blogumuzda […]

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacak. * işaretli alanlar zorunludur.