Instagram’da Takipçi Kazanmak için 9 Yol

Instagram’da Takipçi Kazanmak için 9 Yol

Günümüzde en popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram’ın yaklaşık olarak 1 milyar kullanıcısı bulunuyor. Dünya nüfusu düşünüldüğünde oldukça büyük bir rakam olan bu kullanıcı kitlesi her geçen gün artarak büyüyor. Kullanıcı sayısıyla birlikte insanlar daha fazla takipçi kazanmanın yollarını arıyor.

Bir fotoğraf paylaşma ve sosyalleşme uygulaması olan Instagram günümüzde reklam ve tanıtım amaçlı da kullanılabiliyor. Uygulamanın bu yönü Influencer adı verilen bir meslek doğurduğu için kullanıcılar doğuruyor.

1000’in üzerinde takipçisi olan her hesabın iş birliklerine katılabildiğini görüyoruz. Siz de Infleap’e kaydolarak hesabınıza uygun markalarla anlaşabilirsiniz.

Ünlü firmaların tanıtım amacıyla Instagram’ı ve çok takipçi kişileri kullanmaları, uygulamanın ününü daha da arttırıyor.

Takipçi kazanmak, Türkiye’de de çok fazla sayıda kullanıcısı bulunan bu platformda öne çıkmanın en önemli yolu.

Platformda öne çıkarak daha fazla kişiye erişmek isteyen kişiler de Instagram’da takipçi kazanmak için yollar arıyor.

Peki Instagram’da nasıl takipçi kazanılır? Gelin hep beraber inceleyelim.

Hashtag Kullanımı

Paylaşımlarınızı diğer Instagram kullanıcılarına ulaştırmanın en iyi yollarından biri de hashtaglar. Fotoğraf, video ve Reels paylaşımlarınızın altına doğru hashtag kullanımı ile paylaşımlarınızı diğer kullanıcılara ulaştırabilirsiniz.

Ancak bunu yaparken çok fazla abartmamak ve hashtag sayısını sınırlı tutmak önemli. Genellikle 3 ile 5 arası hashtag kullanmak Instagram tarafından öne çıkarılmanıza yardımcı oluyor. Çeşitli websitelerden faydalanarak hashtag bulabilirsiniz.

Reels Paylaşmak

Instagram’ın yeni dönemde getirdiği ve en çok beğenilen yeniliklerden biri şüphesiz Reels videolar oldu. 15, 30, 60 saniyelik bu kısa videolar İnstagram keşfette kullanıcıların oldukça dikkatini çekiyor.

Reels videolar kullanılarak eğlence içerikleri, tanıtım videoları, gezi ve vlog videoları ve benzer içerikler hazırlanabiliyor.

Instagram’da takipçi kazanmak için en iyi yöntemlerden biri izlemesi oldukça zevkli olan bu kısa videolar.

Reels paylaşmak için tüyoları linkteki blogumuzda bulabilirsiniz.

Özgün ve Temaya Uygun Paylaşım Yapmak 

Instagram’da birçok tema olduğunu siz de fark etmişsinizdir. Moda içerikleri, yemek tarifleri, gezi hesapları gibi birçok tema çok takipçili hesaplar tarafından kullanılıyor.

Belirli bir tema kullanmak ve o temayla ilgili kaliteli, özgün paylaşımlar yapmak kullanıcıların sizi takip etmesi için bir amaç yaratıyor. İçeriklerin kalitesi ve özeni arttıkça takipçi sayısı da artıyor. 

Sayfa Düzeni Oluşturmak 

Sayfada içeriklerin renkleriyle ve sırasıyla bir düzen oluşturması kullanıcıların sayfanıza girdiğinde keyif almasını sağlayacaktır.

Geçiş fotolarının ve içerik düzeninin temaya uygun ve estetik şekilde hazırlanması gerekir. İçeriklerin ve sayfanın düzenli ve kaliteli görünmesi kullanıcıların da dikkatini çekecektir. 

Diğer Hesaplarla Bağlantı Kurmak

Facebook, Twitter, Tiktok gibi diğer sosyal medya hesaplarını Instagram hesabına bağlamak, hesaplarınız arasında etkileşim yaratarak takipçinizin artmasına yardımcı oluyor.

Sosyal medya uygulamaları arasında bağlantı kurmak önemli adımlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Paylaşım Zamanını Ayarlamak

Daha fazla kullanıcıya erişmek için paylaşımlarınızı Instagram kullanıcılarının en aktif olduğu zaman diliminde yapmalısınız.

13.00-15.00 arası yani öğle yemeği molası, 16.00-18.00 arası akşam yemeği saatleri ve 19.00-21.00 arası yemek sonrası Instagram’da paylaşım yapmak için genellikle en iyi saatler olarak görülüyor. Yapılan araştırmalara göre en yüksek etkileşim Çarşamba günü 17.00 saatlerinde oluyor.

Fakat siz paylaşımlarınızı planlarken kendi takipçilerinizin aktif olduğu saate bakmalısınız. Bu bilgiye Instagram üzerinden ulaşabilirsiniz.

Instagram’da takipçi kazanmak için etkileşim sıklığı oldukça gerekli. Dolayısıyla uygun saatlerde paylaşım yapmanız gerekiyor. 

Paylaşımlara Lokasyon Eklemek 

Paylaşımları konumunuzu ekleyerek paylaşmak o konumda bulunan ya da o konumla ilgilenen kişilerin dikkatini çekecektir.

Özellikle de popüler yerler ve yerel mağazalar konumlarıyla paylaşım yaptığınızda keşfet sayfalarında görünme olasılığınız da artacaktır. 

Etkileşimde Olmak 

Instagram’da etkileşiminizi arttırmanın yolu etkileşimde olmaktan geçiyor. Markanız ya da hesabınızla ilgili fotoğrafları, videoları beğenmek etkileşiminizi arttıracaktır.

Bununla birlikte yeni hesapları takip etmek ve etkileşimde olmak hesabınızı büyütmeniz için size yardımcı olacaktır. 

Ek olarak, Instagram’da kullanıcıların sizi fark etmesini sağlayacak en önemli adımlardan biri iş birlikleridir. Instagram üzerinden yapacağınız ücretli iş birlikleri sizin temanıza benzer temaları takip eden kullanıcılara hesabınızı tanıtacaktır.

İş birliklerine katılmak hem gelir elde etmeniz olanak sağlarken sayfanızın güvenirliliğini de olumlu etkileyecektir. Bu sayede takipçi sayınızda da artış yaratacaktır. 

Takipçi sayınız 1000’in üzerindeyse siz de Infleap’e kaydolarak iş birliklerine katılabilirsiniz.

Influencer #isbirligi Platformu

Instagram’da takipçi kazanmak günümüzde birçok kişi için oldukça büyük önem taşıyor. Siz de daha fazla kişiye erişmek istiyorsanız Instagram’da takipçi kazanmak için yukarıdaki yolları deneyebilirsiniz. 

Önerilenler
Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacak. * işaretli alanlar zorunludur.